در صنعت دام و طیور همچون تولید لبنیات و گوشت مرغ به خودکفایی رسیده ایم

جهاد اقتصادي، كشاورزي - فرازنیوز : رفیعی پور با بیان اینکه امروز در صنعت دام و طیور همچون تولید لبنیات و گوشت مرغ به خودکفایی رسیده ایم، افزود: یک زمانی واردکننده محصولات لبنی و طیور بودیم اما اکنون مازاد تولید داریم و باید آن را صادر کنیم زیرا از تولید سنتی به صنعتی رسیده ایم.
کد مطلب: 63126| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱ ۱۴:۳۳:۱۰| نسخه چاپی
در صنعت دام و طیور همچون تولید لبنیات و گوشت مرغ به خودکفایی رسیده ایم
به گزارش "فرازنیوز"  عليرضا رفيعي پور روز دوشنبه در بيستمين کنگره دامپزشکي ايران و نخستين نمايشگاه بين المللي «ايران وت» در محل مصلي امام (ره) تهران، افزود: صنعت دام و طيور، اسب و زنبور عسل کشور نيز صنعت هاي پويا، پايدار و دايمي است که مي توانند به مرور جايگزين نفت شوند.
 
«علیرضا رفیعی پور» روز دوشنبه در بیستمین کنگره دامپزشکی ایران و نخستین نمایشگاه بین المللی «ایران وت» در محل مصلی امام (ره) تهران، افزود: صنعت دام و طیور، اسب و زنبور عسل کشور نیز صنعت های پویا، پایدار و دایمی است که می توانند به مرور جایگزین نفت شوند.
 
به گفته وی، گردش مالی صنعت نفت 150 هزار میلیارد تومان است درحالی که این طلای سیاه روزی تمام خواهد شد؛ امیدواریم روزی برسد حداقل در یک چاه نفت را ببندیم و برای آیندگان بگذاریم.
 
وی ادامه داد: امروز به مشکلات حوزه خود مسلط هستیم اما در شرایطی قرار داریم که باید هر سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه در کنار بخش خصوصی به میدان بیایند و کمک کنند تا مشکلات حل شود.
 
رفیعی پور ادامه داد: به طور نمونه باید به نحوی عمل کنیم که بخشی از مشکلات امسال تا سال آینده برطرف شده باشد نه این که مشکل روی مشکلات اضافه شود.
 
وی با بیان اینکه از قدمت صنعت دام، طیور و آبزیان بیش از نیم قرن می گذرد گفت: اکنون خروجی علمی ما در سطح دانشگاه ها و فارغ التحصیلان حوزه دامپزشکی به حدی رسیده که مازاد نیرو داریم؛ اما آیا در بخش فناوری، کنترل بیماری های دامی، نظارت برفراورده های دامی و تضمین کیفیت موفق بوده ایم یا خیر؟
 
رفیعی پور با بیان اینکه امروز در صنعت دام و طیور همچون تولید لبنیات و گوشت مرغ به خودکفایی رسیده ایم، افزود: یک زمانی واردکننده محصولات لبنی و طیور بودیم اما اکنون مازاد تولید داریم و باید آن را صادر کنیم زیرا از تولید سنتی به صنعتی رسیده ایم.
 
وی اضافه کرد تحولاتی در این بخش کشور رخ داده که واحدهای تولیدی مرغداری، دامداری و آبزی پروری با بهره جستن از همه امکانات و آخرین فناوری های روز دنیا و های تک و دستگاه های تمام مکانیزه استفاده می کنند؛ اما با این حال هنوز در بخش تولید، مراقبت از بهداشت و اقتصاد کشور با چالش جدی روبرو هستیم زیرا زمانی که در یک اپیدمی بیماری قرار می گیریم با میلیاردها تومان خسارت مواجه می شویم.
 
این مقام مسئول در سازمان دامپزشکی، دو واژه بهره وری و امنیت غذایی را از اولویت های دامپزشکی برشمرد و اظهارداشت: افزایش بهره وری در تولید، نه تنها به اقتصاد تولید کننده بلکه به اقتصاد و توسعه کشور کمک می کند؛ همچین با ایجاد بازار هدف تولیدکننده را برای تولید غذای سالم، بهداشتی و با کیفیت و در نهایت امنیت غذایی ترغیب می کنیم.
 
وی اضافه کرد: باید بدانیم که سه حلقه مدیریت تولید، بهداشت و بازار به هم پیوسته اند و نمی توان اینها را از یکدیگر جدا کرد؛ زیرا در حوزه مدیریت تولید، مدیریت بهداشتی و بازار باید حرفی برای گفتن داشته باشیم؛ اگر مشکلی به وجود آید یعنی در یکی از این سه حوزه خوب عمل نکرده ایم.
 
به گفته رفعیعی پور، مدیریت بازار ما دچار سونامی است که به تولیدکنندگان صدمه جدی می زند زیرا وضعیت بازارشان مشخص نیست.
 
وی با انتقاد از کسانی که با هر مشکلی در تولید موادخام، سازمان دامپزشکی را نشانه می گیرند، افزود: در زنجیره صنعت طیور بیش از 20 ارگان دولتی و غیردولتی حمل و نقل و غیره دخیل هستند، اما وقتی مشکلی پیش می آید فقط سازمان دامپزشکی را می شناسند در حالی که باید عملکرد کل زنجیره را بررسی کرد. 
کد مطلب: 63126| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱ ۱۴:۳۳:۱۰| نسخه چاپی
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷  ,   January 21, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.