تصاویری پاییزی از میدان مشق تهران

محیط زیست گردشگری - فرازنیوز: از سردرباغ ملی تا گذر از میدان مشق و رسیدن به میان خیابان سی تیر-جلوه‌ای زیبا و رنگی با صدای خش خش برگ‌های خزان پاییزی رقم می‌زند، میدانی که نخستین نمایش پرواز بالن و فرود هواپیمای جنگ جهانی اول صورت پذیرفت و دو شخصیت معروف نیز در این میدان اعدام شدند.
کد مطلب: 65151| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۶ ۲۱:۱۷:۱۰| نسخه چاپی
تصاویری پاییزی از میدان مشق تهران
به گزارش فرازنیوز، پاییز با رنگ‌های خزان خود بهترین فرصت برای برگزاری جشنواره‌های مفرح و بانشاط بوده و در این راستا جشنواره برگ‌های خزان پاییزی برای علاقه‌مندان و دانشجویان در میدان مشق برگزار شد که تصاویر زیر گوشه‌ای از زیبایی‌های رنگی برگ‌های پاییزی است که یک میدان تاریخی و مشهور تهران را به محلی جذاب برای مردم و گردشگران تبدیل کرد.
 
تصاویری پاییزی از میدان مشق
میدان مشق یک محوطه تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در تهران در محدوده بین خیابان امام خمینی و سی تیر واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۷۷ با شماره ۲۱۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این میدان مدت کوتاهی نیز در دوره رضاشاه به نام باغ ملی خوانده می‌شد و بعد از آن ساختمان‌های دولتی در آن ساخته شد.


تصاویری پاییزی از میدان مشق
 

نمایش‌های دوچرخه‌سواری و موتورسواری برای نخستین بار در این مکان برگزار شد.

همچنین نخستین بار برای نمایش پرواز بالن و نیز فرود نخستین هواپیما در دوران جنگ جهانی اول در این میدان انجام شد.

میدان مشق هم چنین جایگاه به دار آویختن میرزا رضا عقدایی، معروف به میرزا رضا کرمانی، قاتل ناصرالدین شاه در سال ۱۳۱۴ ه‍. ق. است.

این مراسم اعدام در برابر ۵ هزار نفر از مردم انجام شد و گفته می‌شود جسد وی دو روز بر دار ماند.

شیخ فضل‌الله نوری نیز در همین میدان به دار آویخته شد.

 
تصاویری پاییزی از میدان مشق
میدان مشق در آغاز منطقه‌ای نظامی بوده که برای کاربرد تمرین رزمی قشون در زمان فتحعلی شاه ساخته شده بود. در سفرنامه جکسون این میدان چهارگوش با درازا و پهنای نزدیک به ۴۰۰ متر یکی از بزرگترین میدان‌های نظامی تهران معرفی شده است.
 
تصاویری پاییزی از میدان مشق

بعد از آنکه طرح برپایی نخستین باغ همگانی (پارک) شهر تهران در زمین‌های درون میدان مشق برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی شد و از همین رو نام «میدان مشق» به «باغ ملی» دگرگون شد. با این حال باغ ملی چند سال بیشتر دوام نیاورد و در محوطه آن، ساختمان‌هایی از جمله ساختمان وزارت امور خارجه، کتابخانه ملی و موزه ایران باستان ساخته شد. گرچه نام این باغ هنوز بر سر دروازه میدان مشق پابرجا مانده است.

پس از نوسازی میدان در زمان ناصرالدین‌شاه، دروازه‌ای برای میدان ساخته شد که گاه شاه از بالای آن تمرین نظامیان را نظاره می‌کرد. در زمان وزیر جنگی رضاخان، آن سردر را خراب کردند و در شرق آن سردر دیگری شبیه به آن ساختند که امروز پابرجاست.
 
تصاویری پاییزی از میدان مشق

ساختمان‌های تاریخی میدان مشق
خیابان و پیاده‌راه میانی این میدان با نام خیابان ملل متحد، از پهناورترین پیاده‌راه‌های ایران است. در درون این میدان ساختمان‌ها، بنا‌ها و کاخ‌های گوناگونی جای گرفته است که از میان آن‌ها می‌توان موارد زیر را برشمرد: سردر باغ ملی، موزه ارتباطات (اداره پست) ف. موزه ملی ایران، موزه ایران باستان، کاخ شهربانی (ساختمان شماره ۹ وزارت امور خارجه)، موزه عبرت (بازداشتگاه کمیتهٔ مشترک ضد خرابکاری ساواک شهربانی یا بازداشتگاه توحید)، موزه سکه بانک سپه، مجموعه قزاقخانه (دانشگاه هنر)، وزارت امور خارجه، ساختمان شماره ۳ وزارت امور خارجه (ساختمان شرکت نفت ایران و انگلیس پیشین)، باشگاه افسران (ساختمان شماره ۷ وزارت امور خارجه)، کتابخانه و موزه ملی ملک، موزه علوم و فناوری ایران، ساختمان شماره دو سازمان ثبت اسناد و املاک ایران، بوستان معلم.
 
تصاویری پاییزی از میدان مشق
همچنین ساختمان‌های تاریخی دیگری نیز همچون موزه جواهرات ملی ایران، کاخ دادگستری تهران و ساختمان هنرستان دختران (مدرسه کودکان بی‌سرپرست) در نزدیکی این میدان جای دارند.

تصاویری پاییزی از میدان مشق

 
کد مطلب: 65151| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۶ ۲۱:۱۷:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸  ,   April 23, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.