تأمین مالی پروژه های صادرات محور در صندوق ضمانت صادرات ایران

اقتصاد ایران - فرازنیوز: مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: بزودی صدور ضمانتنامه برای تأمین مالی پروژه های صادرات محور در صندوق عملیاتی خواهد شد. در اینصورت تسهیل مالی صندوق در تأمین سرمایه در گردش به ایجاد داراییهای ثابت برای تولید محصولات صادراتی تعمیم خواهد یافت.
کد مطلب: 65581| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ ۱۵:۳:۱۰| نسخه چاپی
تأمین مالی پروژه های صادرات محور در صندوق ضمانت صادرات ایران

به گزارش فرازنیوز، افروز بهرامی رییس هیأت مدیره و مدیر عامل صندوق در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان خراسان رضوی اظهار داشت: یقیناً موثرترین راهکار حمایت از کالای ایرانی توسعه صادرات است لیکن باید توجه داشت که مشکل اصلی در کمبود تقاضا در بخش صنعت کشور ناشی از عدم توجه مردم به ‎ خرید کالای ایرانی نیست چرا که بیش از هشتاد درصد سبد مصرف خانوارهای ایرانی به کالاهای داخلی اختصاص دارد. مشکل اصلی عدم توجه به رویکرد توسعه صادرات و توجه به بازارهای بین المللی است ‎لذا باید در تدوین استراتژیهای مربوط به حمایت از کالای داخلی، توسعه صادرات در اولویت قرار گیرد.

 
دکتر بهرامی افزود: صندوق با برطرف کردن نگرانیهای صادرکنندگان از ریسک وصول مطالباتشان از خریداران خارجی ، تسهیل در تامین مالی صادرات، خرید دین اسناد صادراتی و صدور ضمانتنامه های مورد نیاز بخش خدمات فنی و مهندسی به رشد و توسعه ظرفیتهای صادراتی استان خراسان رضوی کمک خواهد کرد.همچنین به منظور افزایش شفافیت ، کاهش بروکراسی و تسریع در مراحل صدور بیمه نامه ها و ضمانت نامه های صادراتی ، الکترونیکی کردن فرایندها در دستور کار قرار دارد.
 
این مقام مسول در ادامه افزود: هزینه بسیار ناچیز حق بیمه برای کشور افغانستان معادل ۵ در هزار برای یک اعتبار ۶ ماهه شرایط استثنایی برای حضور در این بازار مهم صادراتی فراهم نموده و با توجه به اهمیت این بازار صادراتی صندوق در نظر دارد تا بصورت پیش دستانه بیش از ۱۰۰ خریدار معتبر افغانی که تمایل به خرید خدمات و کالاهای ایرانی دارند را شناسایی ، اعتبار سنجی و به صادرکنندگان ایرانی معرفی نماید.
 
رییس هیأت مدیره و مدیر عامل صندوق همچنین به مزایای استفاده از ضمانتنامه های اعتباری صندوق و کاهش ۲ درصدی نرخ سود تسهیلات ریالی و کاهش ۱ درصدی نرخ تسهیلات ارزی مطابق بخشنامه بانک مرکزی ج.ا.ا اشاره نمود و در ادامه تصریح کرد که بزودی صدور ضمانتنامه برای تأمین مالی پروژه های صادرات محور در صندوق عملیاتی خواهد شد. در اینصورت تسهیل مالی صندوق در تأمین سرمایه در گردش به ایجاد داراییهای ثابت برای تولید محصولات صادراتی تعمیم خواهد یافت.
 
دکتر بهرامی همچنین از تلاش صندوق برای همکاری با سیستم بانکی کشور و صندوق توسعه ملی برای کاهش بیشتر نرخ سود تسهیلات صادراتی در سیستم بانکی خبر و وعده دادند تا قبل از پایان سال این مهم صورت پذیرد.
کد مطلب: 65581| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ ۱۵:۳:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸  ,   April 26, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.