ترامپ بار دیگر خواهان گفت وگو با ایران شد

سیاست خارجی - فرازنیوز: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درحالی که شدیدترین تحریم ها را علیه مردم ایران اعمال کرده است، خواهان تماس مقام های تهران با خود شد.
کد مطلب: 66113| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۰ ۱۰:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
ترامپ بار دیگر خواهان گفت وگو با ایران شد

به گزارش ایرنا، ترامپ در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید از بیان علت اعزام ناوگروه آبراهام لینکلن به خاورمیانه امتناع کرد و اظهار داشت: ما اطلاعاتی داریم که شما از آن آگاه نیستید. این اطلاعات بسیار تهدیدآمیز بوده و ما باید امنیت زیادی در این کشور و جاهای دیگر داشته باشیم.


پیشتر جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا با تهدید ایران اعلام کرده بود که گروه تهاجمی ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به همراه یک نیروی ضربت از هواپیماهای بمب افکن به منطقه فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در خلیج فارس اعزام می شوند. وی این اقدام را حاوی پیامی به ایران عنوان کرده بود.


ترامپ در کنفرانس خبری خود در پاسخ به این پرسش که آیا خطر تقابل نظامی با نیروهای آمریکایی در منطقه وجود دارد، گفت: به نظر من، همیشه می توان این را گفت. نمی خواهم بگویم نه. اما امیدوارم که این اتفاق رخ ندهد.


ترامپ که پیشتر نیز برای مذاکره با مسئولان ایران ابراز علاقه کرده بود، این بار نیز گفت: کاری که آنها باید انجام دهند این است که با من تماس بگیرند و [به صحبت] بنشینند. ما می توانیم توافق کنیم، توافقی منصفانه. ما فقط نمی خواهیم که آنها سلاح هسته ای داشته باشند که این خواسته بسیار زیادی نیست. ما کمک خواهیم کرد که آنها خود را به وضعیت مطلوب برگردانند.


وی افزود: آنها باید تماس بگیرند. اگر این کار را انجام بدهند ما آماده صحبت با آنها هستیم.


ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود نیز گفت که «جان کری» وزیر خارجه اسبق آمریکا به دلیل گفت وگو با ایران و نقض قانون لوگان «باید تحت پیگرد قرار گیرد.»


رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت: دوست دارم آنها با من تماس بگیرند. جان کری زیادی با آنها صحبت می کند. کری به آنها می گوید که تماس نگیرند. این نقض قانون لوگان است. صادقانه بگویم او باید به خاطر این مساله تحت پیگرد قرار بگیرد.


وی افزود: جان کری قانون لوگان را نقض کرد. او با ایران صحبت می کند و جلسات زیاد و تماس های زیادی داشته است. او به آنها گفته که چه کار بکنند. این نقض کامل قانون لوگان است.


قانون لوگان که یک قانون فدرال ایالات متحده است، مذاکرات شهروندان غیرمسئول آمریکایی با دولت های متخاصم بدون اجازه مقام های آمریکا را جرم محسوب می کند.


«مت سامرز» سخنگوی جان کری در واکنش به این اظهارات به تارنمای پولیتیکو گفت: هر چیزی که رئیس جمهوری ترامپ گفته اشتباه است. تمام.


سخنگوی کری ادامه داد: ترامپ درباره وقایع و قوانین اشتباه می کند. غم انگیز است که او در مورد نحوه استفاده از دیپلماسی برای امن نگه داشتن آمریکا اشتباه می کند.


درخواست ترامپ برای تماس و مذاکره با ایران در حالی است که وی یک سال پیش به طور یکجانبه از برجام خارج شد و بار دیگر ایران را تحریم کرد. دولت وی همچنین تحریم هایی را علیه سپاه پاسدران انقلاب اسلامی، برنامه هسته ای صلح آمیز ایران و روابط اقتصادی ایران وضع کرده است. کارشناسان و ناظران اقدامات دولت ترامپ را عامل انزوای بیشتر آن کشور و افزایش بی اعتمادی به تعهدات و توافقنامه هایی می دانند که واشنگتن آنها را امضا کرده است.

کد مطلب: 66113| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۰ ۱۰:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸  ,   May 23, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.